top of page

נטורופתיה, מה זה בכלל?

הנטורופתיה הינה חלק מהרפואה הטבעית. היא  מבוססת על האמונה כי קיים כוח טבעי לגוף לרפא את עצמו.

הפילוסופיה מאחורי הנטורופתיה היא באמונה העמוקה ביכולתו של הגוף לרפא את עצמו, אם נספק לו את התנאים הנכונים, כלומר, נמנע ממנהגים המחלישים את הגוף ונחנך את האדם  להרגלים המטיבים עמו, נתמוך ביכולת הריפוי של הגוף בשיטות טבעיות שלא גורמות נזק.

את זאת עושה הנטורופתיה באמצעות שיטות טיפול חיצוניות ופנימיות המחזקות את הכוח הפנימי של הגוף ומאפשרות לו להגן, לשפר ולרפא את עצמו.

הנטורופתיה שואפת תמיד להגיע להחזרת האיזון הפנימי, כלומר, לבריאות. מטרתה, לחתור למציאת  שורש הבעיה ולטפל בה, ולצד זאת  להקל בזמן האקוטי על הסימפטומים המלווים את המחלה ומפריעים לתהליך ההבראה, למנוע את הפיכת המצב לכרוני, לשפר את איכות החיים ולמנוע תחלואה בהווה ובעתיד.

הנטורופתיה דוגלת בהוליזם- אמונה שהגוף והנפש שזורים זה בזה. היא מתייחסת לאדם כשלם ולא רק למחלתו ומצבו הרפואי. היא מטפלת בכל ממדיו (הגופני, הנפשי והרוחני) אשר תפקודם תלוי זה בזה.

ביכולתו של המטפל הנטורופתי להיות בהקשבה פעילה, להעריך את שפת הגוף של המטופל ולדעת לתקשר איתו לפי צרכיו הפיזיולוגים, הרגשיים והרוחנים. לזהות ולהבין מצבים פסיכולוגים והתנהגויות חריגות וכן להשתמש במגוון טכניקות טיפוליות לתיקון גורמים אלה.

תפקידו של הנטורופת הוא כפול, לעזור לחולה לרפא את עצמו ובהזדמנות זו ללמד אותו לפתח ולסגל לעצמו אורח חיים בריא. צריך לזכור שהשאיפה הראשונית והחזקה ביותר היא מניעה של תחלואה וכן לדאוג לרווחה גופנית, נפשית ,שכלית וחברתית ולא רק להיעדר מחלה או נכות. זאת על ידי הקניית הרגלים וחינוך המטופל לקחת אחריות אישית, לבחור במנהגים המיטיבים עמו על פני מנהגים שגויים, לייצר גישה נפשית חיובית עקבית,  באמצעות תפריט של תזונה מיטבית ומילוי חסרי אבות המזון והוויטמינים. המטופל מוכרח להיות שותף מלא לתהליך ובעל רמת מעורבות גבוהה בתהליך הריפוי שלו.

מניסיון רב שנים כנטורופתית, אני מאמינה ביכולת גופנו לרפא את עצמו אם ניתן לו את הכלים, נמקד אותו ונייצר לו את התנאים הנכונים. מטרתי בקליניקה הנטורופתית לסייע לאנשים בכל הגילאים ומכל אורחות החיים בפתרון בעיות חריפות וכרוניות שונות.

אני משתמשת במגוון שיטות אבחון וטיפול  בניהן תזונה, צמחי מרפא, פרחי באך, דמיון מודרך, שיחות, הקנית הרגלים לפעילות גופנית תקינה, טכניקות מגע, ארידיולוגיה, אבחנת לשון, דופק, הרכבי הגוף( אחוזי שומן) בדיקות דם ורקע רפואי אישי ומשפחתי, עבודה מעמיקה על מצבו המנטאלי של המטופל ועוד.

שיטות טיפול אלו יכולות לסייע במגוון רחב של בעיות הנובעות מחוסר איזון פנימי כמו אלרגיות, בעיות במערכת העיכול, בעיות נשימתיות, קנדידה, קרוהון, קוליטיס, יתר לחץ דם, סכרת, בעיות הורמונליות, סרטן , השמנה ושמירה על משקל תקין.

הטיפול הנטורופתי שלי נשען על הרפואה המערבית  באבחון בדיקות דם וקבלת ממצאים ביוכימיים מדויקים המעידים על חסרים ועל תמונת הדם של המטופל, תשאול מקיף על הרקע הרפואי והרגלי החיים שלו .הטיפול נטורופתי נותן מענה  להשלמת חסרים אלו ולשיפור תמונת הדם, באמצעים טבעיים ומגוון טכניקות טיפול. כל זאת בראיה הוליסטית של האדם המתחשבת בכל ממדיו (פיזי, נפשי ורוחני).  בטיפול שלי אני משלבת בין  אבחון מדעי עם טיפול טבעי, התאמה ספציפית למטופל עצמו ולאורח חייו האישיים וכן האפשרות לבדיקה חוזרת ולתהליך מבוקר  המוביל להשגת שינוי ותוצאות.

 

אימון מנטאלי- למעשה משלב בין יכולות אנושיות גופניות גנטיות - מולדות, עם יכולות נפשיות אישיות של המאומן  ובוחן אותן במפגש עם המציאות . אימון מנטאלי נעזר בטכניקות ומתודות שונות שחלקן שאובות מעולם הפסיכולוגיה; מושם דגש רב על פסיכולוגיה חיובית.

האימון המנטאלי נועד לסייע ולתת כלים למטופל שמאפשרים התמודדות עם לחצים, פיתוח חשיבה חיובית, יכולת קבלת החלטות, ניהול משברים, ראיית החזון והבאת גורמים חיוביים לחשיבה. להציב מטרות ולהקנות את הדרך להשגתן וכן להתמודדות עם התוצאות, לדעת ללמוד ולהכיל את הכלים הללו לתחומים שונים בחיי המטופל וכך להתמקד בחלומות, שאיפות, ערכיו ומטרותיו של המטופל.

צמחי מרפא- רפואת הצמחים משתמשת בכל חלקיו של הצמח כמו זרעים, פירות, שורשים, עלים, פרחים, קליפות עצים ושרף  כטיפול בבעיות רפואיות ספציפיות ומניעת מחלות. זאת ע"י רקיחת חליטות, טינקטורות, קומפרסים, נרות, משחות צמחיים, פורמולות וכדורים למחלות ספציפיות ולעידוד מערכות ההגנה והניקוי של הגוף. כחלק ולצד לימודי הנטורופתיה לימור התמחתה כ-3 שנים בלמידת  צמחי מרפא להרכבת פורמולות צמחיות ומשתמשת בהן כחלק מהטיפול הנטורופתי.

פרחי באך- תמציות המורכבות מתוך אוסף של 38 פרחים שונים בטבע, מהם ניתן להכין תמצית שתטפל בכל במצבים פסיכולוגים ונפשיים בגוף האדם וכן במאפייני אישיות. כחלק מהאמונה הנטורופתית שהגוף והנפש שזורים זה בזה, מתן מענה לבעיה הפסיכולוגית, יוביל גם לפתרון בעיות פיזיות מהן ייתכן והמטופל סובל.

תזונה נכונה- שינוי דפוסי האכילה והחשיבה ושינוי מערכות היחסים עם המזון. המתמקדת בחשיבות של העדפת חלבונים ושומנים ממקורות צמחיים.

הורדה והימנעות ממזון חסר ערכים תזונתיים, מזון הגורם לפגיעה במערכות הגוף ומבזבז את הויטמנים והמינרלים( סוכר, צבעי מאכל, משקאות מתוקים, שומן רווי , חומרים משמרים ), מזון מתועש ומעובד. מעבר לצורות בישול המשאירות את המזון קרוב לצורתו הטבעית כמו הנבטה, אידוי, בישול והימנעות מטיגון.
צריכת מזון בעל כל רכיבי התזונה החשובים לנו ,כל אבות המזון, ויטמינים ומינרלים וצריכת מזון טרי וטבעי ככל האפשר. נתינת תפריטים שתואמים את יכולת המטופל לבצען.

ניקוי רעלים- שימוש בטכניקות שונות( מיצים וצומות וצמחי מרפא)המעוררות את תהליכי הניקוי והפינוי של הכבד והעור( מערכות הניקוי של הגוף).
כל זאת בהתאמה לאורחות החיים של המטופל ודגש על צרכיו התזונתיים.

 

טכניקות מגע- לימור היא מטפלת שיאצו בכירה ומשלבת מניסיונה זה כחלק משיטות הטיפול הנטורופתי.

תוספי מזון- ע״פ חוסרים בבדיקות הדם ותשאול ארוך ומעמיק על הסימפטומים שחווה המטופל, הרקע הרפואי שלו , כמות הפעילות הגופנית שמבצע, איכות השינה שלו ומצב רוחו ניתן להתאים תוספי תזונה כגון וויטמינים, מינרלים, פרוביוטיקה, אנזימי עיכול ואצות.
 

בנטורופתיה יש חשיבות לצמצום ההרגלים הרעים, להקניית הרגלים נכונים ויצירת הרמוניה של הגוף עם הנפש

 החל בתהליכי נשימה נכונה, שינה מספקת, פעילות גופנית מתאימה וגישה חיובית מבחינה נפשית.

נטורופתיה ותזונה נכונה
תזונה בריאה לאורח חיים בריא
לימור ביגון הרצאות תזונה ונטורופתיה
תפריט תזונה לספורטאים
לימור ביגון מאמנת ריצה ונטורופתית
נטורופתיה ואימון מנטלי
נטורופתיה, הרצאות תזונה, אימון מנטלי
הרצאות בנושא תזונה ונטורופתיה
bottom of page