top of page

מהי פסיכולוגיה של הספורט והביצוע?

פסיכולוגיית ספורט מוגדרת כתחום מחקר מדעי של הגורמים הפסיכולוגיים הקשורים להשתתפות ולביצוע בספורט, והיא ענף המשלב את הפסיכולוגיה הכללית ואת מדעי הספורט השונים.

היישום המעשי שלה מסייע לאנשים למצות יכולות ולהתגבר על קשיים בהשתתפות ובביצוע בספורט, בין היתר בזכות העובדה שהיא עוסקת במגוון תחומים הקשורים לפעילות ספורטיבית כמו מוטיבציה, התמודדות עם לחץ של תחרות, ביטחון עצמי, מערכות יחסים בין ספורטאים למאמנים, דינאמיקה בין שחקני קבוצה, הצבת מטרות והשגת יעדים, מיקוד קשב וריכוז, הכנה מנטלית לתחרות, התמודדות מנטלית עם פציעות, שינויים בקריירה ועוד.


תחומים אלה משפיעים על כל אדם העוסק בביצוע ושואף למצות את יכולותיו החל מאנשי עסקים, אומנים מבצעים ועד לטייסים, יזמים וכדומה. במקצועות בהם קיים צורך להציב מטרות ולהשיגם, לשמור על מוטיבציה גבוהה לאורך זמן, לעמוד בלחצים ובמבחנים, להתמודד עם קשיים ומפלות ולבצע משימה בצורה מיטבית היישום המדעי של הידע יכול לסייע לאנשים למצות יכולות ולהתגבר על קשיים.

פסיכולוגיית ספורט טומנת בחובה מגוון שיטות ותיאוריות מדעיות, בהן תיאוריות קוגניטיביות והתנהגותיות. בתהליך הליווי הפסיכולוגי שלי אעבוד עם הלקוח על מישורים אלו דרך הקנייה ותרגול של מיומנויות מנטליות דוגמת הרפיה, הדמיה, דמיון מודרך, רוטינות, הצבת מטרות, לימוד דיבור עצמי חיובי, עבודה על ריכוז וויסות עוררות, ויסות לחץ, מציאת הזון, שימוש בביופידבק, לימוד ניהול משברים, הכנה מנטאלית לתחרות ועוד.

בעזרת המיומנויות המנטאליות שנלמד ונתרגל בקליניקה ואחר כך באימון, במשחק, במחנה אימונים או בתחרות אסייע לשפר את הביצועים, את הרווחה הנפשית ואת ההנאה מהדרך.

הייעוץ שלי ניתן למגוון רחב של לקוחות החל מספורטאים מקצועיים, חובבנים והוא כולל עבודה בשטח, באימונים ובתחרויות לצד טיפול בקליניקה הפרטית. הליווי כולל וונטילציה רגשית ושיחות. אני מאמינה ביצירת קשר אמפתי, מכיל ומקשיב עם הספורטאי שמאפשר לאישיות שלו ולדרישות המנטליות של הענף שבו הוא עוסק לבוא לידי ביטוי.

 

עבודה שאני מבצעת עם ספורטאי אחד לא תהיה דומה לעבודה עם ספורטאי אחר. ספורטאים שונים יתפקדו אחרת במצבים מנטליים שונים, לכן התהליך הפסיכולוגי שהספורטאי עובר אצלי הוא ייחודי ואישי. המטרה היא לשפר גם את חייו האישיים כדי שאלה יוכלו לתרום לו בביצוע הספורטיבי, להעלות את רמת הביצועים ולדעת להתמודד טוב יותר עם לחצים וקשיים.


שירותים
עבודה אישית עם ספורטאים, קבוצות ומאמנים

העבודה האישית שלי מתבצעת אל מול ספורטאים תחרותיים וחובבנים, בענפים אישיים וקבוצתיים. דרך העבודה אני מקנה לספורטאי כלים שיסייעו לו להקפיד על אורח חיים בריא, לשמור על חוסן פיזי ומנטלי ולהתמודד עם קשיים ולחצים המלווים את חייו המקצועיים.

 

בספורט התחרותי ישנם קשיים רבים איתם נאלץ הספורטאי להתמודד: לחץ שגובר לפני תחרות, קושי להתמודד עם הפסד, קושי בניהול עוררות וויסות לחץ, ניתוח ולמידה מניצחונות והצלחות, קושי בגיוס מוטיבציה בזמנים מאתגרים, התמודדות עם פציעות ועוד.
 

ספורטאים צריכים לדעת גם לאזן את הלחץ הנפשי הנובע מדרישות הענף כמו עומס אימונים, מערכות יחסים עם מאמנים וקולגות, עייפות גופנית ואורח חיים אינטנסיבי אל מול דרישות החיים דוגמת זוגיות, משפחה וחברים.

אצלי בקליניקה הספורטאי יקבל כלים להתמודד עם כל אלה ועוד, כדי להגיע למיצוי של הפוטנציאל הספורטיבי שלו ולשמירה על רווחה נפשית כשהוא נמצא כל העת במרכז.

העבודה נעשית דרך מתודות המתמקדות בדברים החיוביים והחזקים הקיימים באדם, תוך הישענות על עולם התוכן של הפסיכולוגיה החיובית העוסקת בחקר האושר והשגשוג האנושיים. המטרה היא לנסות, למצוא ולטפח יכולות וחוזקות ולפתח את החוסן הנפשי והצמיחה של האדם. להגביר את המסוגלות העצמית, ללמוד לגשת למצבים שונים דרך הסתכלות ותגובות נכונות מתאימות יותר וכך להתמודד עם אתגרים בצורה הטובה ביותר.

 

העבודה המנטאלית היא כלי משמעותי להצלחה בהגשמה אישית של האדם. אני כאן כדי להקנות ללקוחתי את היכולת לסגל את המיומנויות המנטאליות המתאימות להם ולהטמיע אותן בחיי היום יום, להעלות את הרווחה הנפשית, להגיע לביצועים מיטביים וליהנות מחיים מלאי משמעות.
 

בעבודה עם קבוצות ספורט אני שמה דגש על שיפור הביצועים לצד גיבוש הזהות והלכידות החברתית, תקשורת עם המאמן, פיתוח מנהיגות, וקיום מערכות יחסים חיוביות בין כל השייכים לקבוצה, רכישת כלים להתמודדות עם מתחים ומשברים ופיתוח תרבות צוות מנצח.
 

ספורטאים מקצועיים, הישגיים וחובבים חשופים ללחץ, לתסכול, לאכזבות ולמשברים הנוצרים כתוצאה מעיסוק רב בספורט. התגובה לתחושות אלו תלויה בגורמים שונים כמו אישיות הספורטאי, סוג הספורט, מידת המחויבות לספורט, תמיכת הסביבה ועוד. בניית תהליך נכון להתמודדות והפקת ביצוע שממצא את כל יכולותיו של הספורטאי, היא הדרך הנכונה להתמודד עם הקשיים הכרוכים בכל ענף.

פסיכולוגיית ספורט ונטורופתיה
כנטורופתית העובדת שנים ארוכות עם מגוון רחב של לקוחות בהם ספורטאים מקצועיים, חובבים וגם אנשים שלא עוסקים באופן קבוע בפעילות גופנית, פיתחתי כלים טיפוליים רבים המספקים מעטפת הוליסטית מלאה.

הטיפול הפסיכולוגי והנטורופתי נותנים מענה שלם ללקוח תוך התייחסות לגורמים הנפשיים והפיזיים. הטיפול כולל התאמה של תפריט מאוזן והשלמת חוסרים תזונתיים העלולים להשפיע על מצבו הנפשי של אדם ושימת דגש לאיכות האוכל שמשפיעה ישירות על הביצועים ועל התפקוד היומי לצד אתגרי החיים.

בפן המנטלי זיהוי הרגלים שיש לשמר ואלו שיש לשנות, אני שמה דגש על אכילה רגשית, התמודדות תקינה עם מצבי לחץ, שיפור מצב הרוח, העלאת החיוניות, שיפור איכות השינה, התמודדות עם הפרעות אכילה, חרדה חברתית, יצירת דימוי גוף חיובי ועוד. המטרה שלי היא לספק טיפול שלם שמביא בסוף התהליך לפיתוחו של חוסן פיזי ומנטלי עבור המטופל או המטופלת.

לקוחות שעוסקים במקצוע מחוץ לעולם הספורט

 

בכל תחום שבו אנחנו עוסקים ושבו אנחנו נמדדים, הליווי הפסיכולוגי יכול לסייע בכמה אופנים: לווסת את הלחץ ולהשתמש בו לטובה, להגביר את המסוגלות העצמית ואת המוטיבציה ולהעלות את הערך העצמי של כל אדם שמתמודד עם אתגר.
 

כשאדם נמצא בסביבת עבודה שבה הוא פועל תחת לחץ, ונדרש לעמוד ביעדים ובביצוע מטבי, כדאי שיחזיק בארגז כלים שיאפשר לו לבצע את המטלות שהוטלו עליו. בין אם מדובר בעו"ד שמציג את דברי הפתיחה שלו בתביעה, במנהל שמעביר מצגת לחבר דירקטוריון, רופא במהלך ניתוח או אפילו מוזיקאי שעולה להופעה.
 

המשותף לכל אותם אנשים הוא בצורך להעמיד מטרות ולהשיגן, לשמור על מוטיבציה גבוהה לאורך זמן, לעמוד בלחצים ובמבחנים, להתמודד עם קשיים ומפלות והכל תוך ביצוע ברמה הגבוהה ביותר לצד ניהול לחצים וחרדות.

עבור אותם מנהלים, יזמים, רופאים, עובדי מקצועות חופשיים וכו', הכלים המעשיים של פסיכולוגיית הספורט לשיפור ההישגים האישיים והקבוצתיים יכולים לסייע דרך סדרה של מפגשים אישיים שיוקדשו לנושאים שונים: זיהוי ערכים מובילים ותרגום שלהם לפעולות ביומיום, הגברת מוטיבציה פנימית, הפיכת הסטרס ל"חבר"- גדילה וצמיחה ממצבי סטרס, ניהול משברים ולחץ. פיתוח כישורי מנהיגות והעצמת המנהיגות לניהול יעיל, שיפור הדינאמיקה הקבוצתית והתקשורת להובלת צוות מנצח, בניית ביטחון עצמי ופריצת גבולות, פיתוח יצירתיות, לימוד מתן משוב מועיל לעובדים, תקשורת ושיפור יחס מנהל-עובד, העצמת העובד וייעול תהליכי קבלת החלטות ועוד.

סדנאות, פעילויות העשרה והרצאות

הכובע הנוסף שלי כמאמנת ריצה וכוח מאפשר לי לשלב בתהליך הפסיכולוגי גם ליווי דרך פעילות גופנית הכולל אימון ריצה והליכה, ובכך לפעול לחיזוק הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות העצמית בסיוע הספורט.

במקביל קיימת האפשרות לקיים מגוון הרצאות וסדנאות מעשיות, שבהן המשתתפים ייקחו חלק פעיל שיסייע להם ללמוד מהחוויה. מדובר בהרצאות ובסדנאות מבוססת מדע, מחקר ותיאוריות לצד ניסיון רב מהשטח. הנושאים מגוונים ומותאמים לקהלי היעד השונים כמו ספורטאים מענפים שונים, מאמנים, אנשי עסקים, מנהלים ומסגרות נוספות.

bottom of page